ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Emoce a důvěra se nedají budovat přes internet

Jakub Novotný, franšízant OK Pointu na pražských Vinohradech, se dlouhodobě věnuje spolupráci s developery. V rozhovoru pro časopis Profi Makléř & Reality poodhalil specifika této spolupráce.

 

S Jakubem Novotným, majitelem franšízové pobočky OK Point, jsme hovořili nejen o úzké spolupráci finančních poradců s makléři a developery, ale i o jeho dalších plánech. Říká, že pro budov ání dlouhodobého vztahu s klientem je osobní kontakt naprosto zásadní a nahradit ho nemohou ani moderní technologie.

 

V současné době finanční poradci spolupracují s makléři a developery čím dál častěji. Co přivedlo k této myšlence vás a proč jste se do této spolupráce pustil?

Ve společnosti Broker Consulting, kde působím, propojujeme finance a reality dlouhodobě. Právě díky tomuto spojení jsme atraktivní jak pro klienty, tak pro partnery, včetně těch z oblasti developmentu. Takto jsem se ke spolupráci s developery dostal i já. V době, kdy jsem otevřel svou franšízovou pobočku OK Point a současně prodal svou tehdy největší nemovitost, jsem měl setkání s jedním developerem, který právě rozjížděl projekt Terasy Kladno. Svěřil jsem se mu se svým plánem spolupracovat s developery a krátce nato jsme se dohodli, že se v tomto projektu stanu jeho partnerem. Myslím, že velkou roli v tom sehrálo moje nadšení zhostit se projektu i důvěra, kterou jsem si u něj získal.

 

Co je podmínkou pro to, aby taková spolupráce byla úspěšná? A co vše vlastně můžete developerům nabídnout?

Základem úspěšné spolupráce je zachovávat profesionální přístup a stoprocentní spolehlivost. Musíte developerovi ukázat, že při obchodní činnosti jste maximálně samostatný. Technickou stránku projektu má na starosti developer, mojí úlohou je zařídit prodej celého objektu. S tím se samozřejmě pojí i marketing, právní servis a financování. Pro dům nebo jednotlivé bytové jednotky tedy zajistím kupující, zařídím veškerou smluvní dokumentaci a financování nákupu až po předání klíčů. Díky tomu, že se věnuji realitám a současně financím, pomáhám klientům i s vyřízením hypotéky s co nejlepšími podmínkami. Součástí mých služeb pro developera je také řešení případných reklamací ze strany klientů po dobu garancí, tj. další dva až pět let. Stejně tak mu mohu pomoci se správou nemovitosti.

 

Jak vlastně získáváte nové projekty? Zaměřujete se spíše na projekty mimo Prahu? Vyplatí se vůbec dnes investovat do nemovitosti, když ceny raketově rostou?

Se svým týmem se zaměřuji na všechny developerské projekty bez rozdílu lokace. O nových projektech se dozvídám díky průběžné komunikaci s developery, s nimiž jsem už spolupracoval, a také na základě doporučení mých spolupracovníků a známých. Jsem přesvědčen, že investice do nemovitosti se rozhodně vyplatí. I když ceny jdou nahoru, nemovitosti jsou stále velmi atraktivní nejen jako investiční příležitost.

 

Jeden z vašich projektů byl loni oceněn jako Stavba roku. O který projekt šlo? A který z těch, kterým jste se doposud věnoval, byl nejzajímavější pro vás osobně?

Jednalo se o bytový komplex Panorama Plzeň v těsné blízkosti centra města. Celý komplex se skládá z podzemních garáží a čtyř samostatných bytových domů. Celkem nabídl 236 bytových jednotek. Tento projekt byl zároveň mojí srdeční záležitostí, a to ze dvou důvodů. Jednak si velmi vážím skvělého přístupu developera (Konsit, a. s.) ke kupujícím, a jednak mě hodně zaujaly příběhy samotných kupujících, které se mi velmi příjemně vryly pod kůži.   

 

V roce 2016 jste si otevřel vlastní OK Point a zároveň jste jako první v Broker Consulting začal spolupracovat s developery. Jaké máte další plány, chcete otevírat další franšízy, nebo se spíše soustředíte právě na spolupráci s developery?

Na současném rozložení nemám potřebu nic měnit. Práce s developery mě opravdu nadchla a určitě se jí chci věnovat i v budoucnu. Pokud jde o OK Pointy, zatím neplánuji otevírat další franšízové pobočky. Chci se maximálně soustředit na svůj OK Point na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad a se svým týmem pokračovat v jeho úspěšném provozu a budování dobrého jména jak mezi klienty, tak mezi partnery. Ale nikdy neříkej nikdy (smích).

 

Do jaké míry vaši práci v realitách a financích poznamenala doba covidová? Přenesla se vaše práce do online světa, nebo stále preferujete osobní kontakt s klientem? Nenastane někdy v budoucnu doba, kdy se nemovitosti budou prodávat jen online?

Jsem toho názoru, že pro udržení dlouhodobého vztahu s klientem je osobní kontakt naprosto zásadní. Ale během koronaviru jsme se samozřejmě museli přizpůsobit situaci. Komunikace probíhala výhradně on-line, a to nejen s klienty, ale také rámci firemních porad, školení, konzultací s kolegy a podobně. Jakmile to epidemická situace umožnila, vrátili jsme se k osobním setkáváním s klienty. Část komunikace uvnitř firmy zůstala on-line, což vidím z hlediska úspory času jako velké plus. K urychlení administrativních záležitostí nám zase pomáhá on-line prodej nemovitostí. Přesto je však osobní kontakt nenahraditelný, emoce a důvěra se nedají budovat přes internet.

 

Co byste poradil nováčkům, kteří by se chtěli vydat podobnou cestou jako vy?

Moje rada může někomu připadat banálně, ale mně se velmi osvědčila: Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny!

 

Od dětství se intenzivně věnujete sportu, především boxu a taekwondu. Jak to všechno stíháte? Vnímáte některé paralely mezi profesionálním sportem a podnikáním ve finančním a realitním poradenství? Pomohl vám sport i v byznysu?

Vedle rodiny a práce mi přinášejí velkou radost i chvíle, které trávím jako trenér boxu v pražském klubu SK Boxing a doma v Říčanech, kde vedu oddíl boxingu. Péče o vlastní zdraví je stejně důležitá jako péče o finanční zdraví každého z nás. Unavený, rozbolavělý konzultant či makléř může stěží podávat skvělé pracovní výkony a důvěryhodně působit na klienta. Doporučuji tedy každému najít si nějaký druh sportu, u kterého si skvěle odpočine od pracovních povinností a zároveň díky němu načerpá pozitivní energii. Mě osobně naučil sport pracovitosti a cílevědomosti, díky kterým se mi mnohem lépe daří dosahovat nových výzev a cílů. Nikdy se nevzdávám, vždy se snažím jít dál a neohlížet se zpět. 

Rozhovor vyšel v časopisu Profi Makléř & Reality 14. září 2021

 

Emoce a důvěra se nedají budovat přes internet
Emoce a důvěra se nedají budovat přes internet
Emoce a důvěra se nedají budovat přes internet
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES