ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů
Své první zkušenosti ze světa financí sbírala Jitka Foltýnková v pojišťovnách a ve stavební spořitelně. Ale chyběla ji rozmanitost, vždy to totiž bylo o jednom typu produktu. Proto před sedmi lety přišla do společnosti Broker Consulting, kde najednou konečně mohla lidem komplexně pomáhat nejenom v oblasti financí, ale i realit.
„V roce 2017 jsem se rozhodla expandovat z rodného do krajského města, do Zlína, kde jsem si v listopadu téhož roku otevřela pobočku OK Point,“ vzpomíná franšízantka Jitka Foltýnková, a pokračuje: „Byla to výzva, získala jsem spousty nových klientů mimo moje předchozí působiště. Společně s mým týmem jim pomáháme najít finance na splnění jejich snů, a to je hlavní smysl mé práce.“
Na OK Pointu lze na jednom místě pohodlně vyřešit bankovní, finanční a realitní služby. Za ryze českým franšízovým konceptem stojí společnost Broker Consulting a internetová mBank. Během tří let společně otevřely po celé republice 44 OK Pointů a další jsou ve fázi výstavby, nebo se plánují.
„Za těch sedm let, co působím v Broker Consulting, pozoruji, jak se mění uvažování Čechů ohledně správy vlastních financí. Jsou více zodpovědnější a myslí na vzdálenější budoucnost. Často s nimi řeším nejenom oblast bydlení, ale i zajištění na důchod, finanční prostředky pro děti na studia či pro start vlastního života a zabezpečení v případě dlouhodobého výpadku příjmu,“ vysvětluje Jitka Foltýnková. „Pokud bych to měla nazvat jednoduše, tak Češi se naučili finančnímu plánování, tedy aspoň ti, kteří jsou mými klienty,“ dodává s úsměvem.
Jenom jeden z deseti podnikatelů by se vrátil zpátky do zaměstnání
Franšízantka Jitka Foltýnková už neuvažuje, že by se kdy vrátila do zaměstnaneckého poměru, podnikání v oblasti finančních a realitních služeb ji naplňuje. Nedá dopustit na franšízový systém.
„Každý, kdo chce být úspěšný ve svém podnikání, potřebuje mít zvládnutou řadu věcí: vedení lidí, jejich zaškolení, administrativu, nasmlouvané obchodní partnery, celkově mít vybudovaný systém. A to my díky silnému franšízorovi máme a můžeme se plně soustředit na naše služby a klienty. Ty správné výsledky se pak dostaví. Všem, co uvažují nebo již působí v oblasti financí či realit, doporučuji alespoň přemýšlet o vlastní pobočce, protože získají daleko více spokojených klientů a větší prestiž,“ pochvaluje si franšízantka ze zlínského OK Pointu.
Podle průzkumu společnosti Ipsos pochází 83 procent současných podnikatelů a živnostníků ze zaměstnaneckého poměru. Motivací pro odchod ze zaměstnaneckého poměru byly touha po nezávislosti, potřeba svobody a flexibility, případně zajímavá životní příležitost.
„Zhruba polovina z nich s podnikáním změnila obor. Co je ale zajímavější, tak drtivá většina, a to celých 90 procent neplánuje návrat zpět do zaměstnaneckého poměru. Tedy podnikání jim pomohlo se plně realizovat,“ vypichuje Lenka Šilerová, výkonná ředitelka HR & ERM agentury Ipsos.
Pro lidi, kteří zvažují vlastní podnikání, je možnou variantou franšízový koncept. Na jednu stranu poskytuje jistotu systému franšízora, kdy není třeba se spoléhat jen na sebe, a na druhou stranu nabízí potřebný prostor pro seberealizaci a i násobně vyšší výdělky. Člověk totiž nemusí spoléhat
jen sám na sebe, jak to jinak u osob samostatné výdělečně činných často bývá. Ve Zlínském kraji je aktuálně možnost si otevřít OK Point v Uherském Hradišti a ve Vsetíně.
Článek vyšel ve Zlínském deníku dne 13. května 2019.
Zaujal Vás příběh naší franšízantky a uvažujete o vlastní franšíze? Neváhejte a ozvěte se Lence Slepičkové na e-mail lenka.slepickova@bcas.cz, nebo na telefon 731 537 402, ráda Vám poskytne odpovědi na vše, co Vás zajímá.