ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Zájem o bydlení bude i nadále

"Češi mají dlouhodobě zájem o vlastní bydlení. Využívat více nájemní bydlení  je  donutí  spíše reální dostupnost či spíše nedostupnost hypotéčních úvěrů. Přesto si nemyslím, že současná krize výrazně změní jejich mentální nastavení," říká ředitelka OK Pointu v Kladně Markéta Francová. 

Co vás přivedlo do společnosti Broker Consulting a proč jste se stala ředitelkou OK Pointu? Jaká byla vaše hlavní motivace?

Jednoho dne jsem stála na životní křižovatce a přemýšlela, jak dál naložím se svým pracovním životem. Měla jsem zkušenosti v práci v managementu nadnárodní společnosti, měla jsem i zkušenosti v práci ve vlastní firmě. Znala jsem výhody i nevýhody obou modelů. Franšízový model pro mě představoval to nejlepší z obou - zázemí franšízora, díky kterému nemusíte řešit právní záležitosti, účetnictví, compliance, IT, marketing, a podnikatelskou svobodu, díky níž se můžete věnovat klientům, jejich potřebám, můžete dělat nové akvizice.

Jsem přesvědčena, že úspěšný člověk musí dělat to, co má skutečně rád, co mu přináší uspokojení, potěšení a je pro něj smysluplné. A pro mě toto všechno práce ředitelky pobočky OK Pointu splňuje, naplňuje mne, baví a každý den se na ni těším.

Která část práce vás baví nejvíce – jak se vám daří zvládnout vysoké pracovní nasazení i vše ostatní včetně rodiny?

Žiji mezi dvěma týmy. Pracovní tým představují zaměstnanci OK Pointu a rodinný tým představuje pět dětí a manžel. Fungování obou týmů je podobné, musí být nastaven řád, pravidla, respekt, pochopení, ochota si pomáhat, být parťákem, nést zodpovědnost, vědět, že se můžete spolehnout jeden na druhého a musí vám být v každém týmu dobře, jinak žádný z nich nebude fungovat. Mimochodem díky dětem jsem se určitě stala lepším manažerem. Naučila jsem důsledně plánovat veškeré aktivity, naučila jsem se věnovat se pouze nejdůležitějším úkolům, ostatní deleguji, naučila jsem se rychlému vyhodnocování situací a neodkládání řešení věcí na neurčito.

A jak se mi daří skloubit náročnou práci s rodinou? Protože mi má práce dává smysl. Jsou studie, které ukazují, že jedním z nejčastějších důvodů rozchodů a neshod partnerů jsou finanční problémy. Takže naše práce je takovou prevencí, aby byly partnerské vztahy stabilnější a lidé šťastnější. Dobře nastavený finanční plán je vlastně receptem na šťastný vztah. A taková práce už smysl má.

Jaký ve váš největší dosavadní úspěch – a naopak, co se vám nepodařilo a co byste zpětně udělali jinak?

Jsem šťastná ve svém osobním a pracovním životě a to považuji za svůj největší dosavadní úspěch. Pracuji s lidmi, kterých si vážím, kteří mě motivují a věří mi. A pokud ve vás někdo věří, dokážete víc, než co jste si kdy představovali. Nyní naše pobočka OK Point v Kladně patří mezi tři nejlepší v České republice a to považuji za velký úspěch.

Jak se vyrovnáváte s aktuální koronavirovou krizí a jak komunikujete s klienty? Co s nimi řešíte nejvíce v oblasti problematiky bydlení a nemovitosti? A jak jsou na tom ostatní segmenty jako pojištění, investice apod.?

Slíbili jsme klientům, že se na nás mohou spolehnout v dobách dobrých i zlých. Bohužel jsme nyní zažili koronavirové týdny, na které jsme my, ani klienti nebyli dopředu připraveni. Museli jsme se naučit ve velmi krátké době komunikovat jinak než jen telefonicky a mailem, začali jsme používat Skype, Zoom, FaceTime. Klienti s námi řešili a řeší několik oblastí – část se bohužel začala potýkat s výpadkem nebo snížením příjmu a potřebovali zajistit odklady splátek úvěrových produktů. Někteří klienti si přáli udělat revizi stávajících životních pojistek vzhledem k obavám z nákazy Covid-19. A někteří klienti se rozhodli využít výprodejů na investičních trzích a zvýšené volatility k investování volných prostředků. Ze strany klientů je také zájem i o investiční nemovitosti. Vnímají je jako bezpečnější formu uložení peněz oproti investování na finančních trzích.

Na co se v oblasti bydlení s klienty zaměříte do budoucna – o co budou mít v následujících měsících podle vašeho názoru největší zájem?

Češi mají dlouhodobě zájem o vlastní bydlení. Pokud srovnávají výši hypoteční splátky s měsíčním nájemným, tak stále dávají přednost vlastnímu bydlení. Nemyslím si, že současná krize výrazně změní jejich mentální nastavení. Využívat více nájemní bydlení je donutí spíše reálná dostupnost hypotečních úvěrů. Přestože ČNB rozvolnila řadu parametrů a snížila základní úrokovou sazbu, komerční banky zatím na to nereflektují a naopak zpřísňují schvalovací procesy. I přesto jsem přesvědčená, že zájem o vlastní bydlení bude.

Jaké jsou vaše plány na tento rok, případně i co plánujete ve střednědobém výhledu, pokud se to dá s ohledem na současnou situaci odhadnout?

V letošním roce jsme rozšířili naši pobočku nejen o metry čtvereční, ale především o další spolupracovníky. V tomto trendu bychom rádi pokračovali. Stávající situace Čechům nejlépe ukázala, jak je finanční plánování důležité a jak je potřeba vytvářit si rezervy pro neočekávané situace.

 

Rozhovor byl publikován v časopise Profi Poradenství a Finance 5/2020.

Zájem o bydlení bude i nadále
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES