ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Ze zaměstnance podnikatelem? Jde to!

Podle agentury Ipsos byli současní podnikatelé z 80 procent někdy předtím zaměstnanci. Nejčastějším důvodem pro změnu k vlastnímu byznysu bývá touha po větší svobodě, nezávislosti a flexibilitě. „Čtvrtina zaměstnanců uvedla, že jsou ze zaměstnání unavení a chtěli si vyzkoušet něco nového,“ vysvětlovala výsledky ankety Lenka Šilerová, HR ředitelka agentury Ipsos, v diskusi HN o restartu kariéry.

Autorka: Kristýna Pružinová, Hospodářské noviny a Moderní řízení

I manželé Soňa a Radek Husákovi se téměř před dvěma lety rozhodli, že začnou podnikat. Dnes jsou oba dva majiteli jedné z franšízových pobočekfinanční a realitní společnosti OK Point v Brně, kterou před třemi lety spustila konzultantská společnost Broker Consulting společně s mBank. Dříve jim nejvíc chyběla seberealizace. Neviděli ve své práci dlouhodobý smysl. „Podle mě je nejužitečnější správný člověk na správném místě – pro něj samotného i pro jeho okolí. A to je ten, kdo má znalosti. Ví, co dělá. Ví, o čem mluví. Ale zároveň je v tom jeho srdce a má nadšení pro věc,“ uvedla Husáková. Se začátky podnikání si museli zvyknout na to, že jim přináší více administrativy, kterou se jako běžní zaměstnanci nezabývali. Také museli zapracovat na hospodaření s časem. „Často se objevily úkoly, se kterými jsme dřív neuměli pracovat. Co se týče pracovní efektivity, pracujeme jiným stylem než běžní zaměstnanci,“ komentovala Husáková. „Člověk v podstatě nemůže prokrastinovat, protože mu to potom zase někde jinde chybí a stejně to musí dohnat. Nikdo za něj tu práci neudělá,“ dodal Husák.

Manželé Soňa a Radek Husákovi začali podnikat, protože jim chyběla možnost seberealizace. I když je podnikání mnohdy náročné, neměnili by a šli by do toho znovu.

Článek byl publikován v časopise Moderní řízení dne 23. ledna 2019. 

Ze zaměstnance podnikatelem? Jde to!
Ze zaměstnance podnikatelem? Jde to!
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES